USG w II i III trymestrze ciąży

USG wykonywane od drugiego trymestru ciąży pozwala na dokładną ocenę anatomiczną płodu. Jego cel jest taki sam, jak przy poprzednich badaniach: kontrola nad prawidłowym rozwojem ciąży i wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

Członkowie Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zalecają, by przeprowadzić w tym czasie dwa badania ultrasonograficzne (około 20. i 30. tygodnia ciąży), jednak zdarza się, że lekarze wykonują trzy takie badania. W trakcie każdego z wymienionych badan lekarz ocenia łożysko i sznur pępowinowy oraz ilość płynu owodniowego.

Podczas badania przeprowadzanego pomiędzy 18. a 23. tygodniem ciąży lekarz dokonuje dokładnej oceny anatomicznej, a więc analizuje czaszkę, twarz, jamę brzuszną, serce, pęcherz moczowy, nerki, kręgosłup, kończyny. Można dokładnie obejrzeć buźkę dziecka, co dla rodziców jest nie lada przeżyciem. Ponadto lekarz mierzy dziecko i określa jego płeć.

Badanie pomiędzy 28. a 32. tygodniem ciąży jest podobne do poprzedniego. Lekarz dokładnie ocenia wszystkie narządy płodu, które są wyraźnie zarysowane. Dokonuje także pomiaru obwodu główki i brzuszka oraz mierzy długość kończyn. Dzięki temu może wykryć zahamowanie wzrostu dziecka.

Ostatnie badanie wykonuje się pomiędzy 38. a 40. tygodniem ciąży, a więc tuż przed rozwiązaniem. Lekarz szacuje wówczas masę dziecka i sprawdza, czy wszystko przebiega prawidłowo.

Pamiętajmy, że badania USG służą dobru mamy i dziecka, nie ma więc powodów do obaw. Nawet jeśli okaże się, że nie wszystko odbywa się prawidłowo, to wczesna diagnoza umożliwi szybką reakcję lekarzy i przede wszystkim – powrót do zdrowia.

USG trójwymiarowe w czasie rzeczywistym (4D)