Usg piersi

USG piersi to badanie wykonywane za pomocą ultradźwięków. Jest najważniejszym badaniem profilaktycznym z zakresu wykrywania zmian łagodnych i nowotworowych u kobiet przed czterdziestym rokiem życia. Z tego względu każda kobieta powinna pamiętać o konieczności regularnych badań – częstotliwość jest zależna od zespołu cech indywidualnych.

USG piersi jest badaniem nieinwazyjnym, bezpiecznym i stosunkowo tanim. W trakcie badania pacjentka leży na leżance z ręką ułożoną za głową. Lekarz pokrywa piersi specjalnym żelem, a następnie przesuwa po nich głowicą – tak, jak przy większości badań ultrasonografem. Po zbadaniu piersi bada także węzły chłonne znajdujące się w dołach pachowych.

USG umożliwia nie tylko wykrycie powstałych zmian, ale także odróżnia zmiany łagodne od złośliwych. W tym zakresie znacznie przewyższa mammografię. Z kolei mammografia wykrywa zwapnienia, z którymi ultrasonografy sobie nie radzą. Wniosek jest zatem oczywisty: jeśli badanie USG wskazuje na wystąpienie niepokojących zmian lub jeśli jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka, to koniecznie wykonajmy mammografię. Oba badania dadzą nam pełną informację o naszym rzeczywistym stanie zdrowia.

Kiedy i jak często wykonywać USG piersi?

USG jest badaniem profilaktycznym, w związku z czym powinno odbywać się regularnie nawet wówczas, gdy nie widać powodów do niepokoju. Należy podkreślić, że USG powinno być uzupełnieniem samobadania piersi, wykonywanego co miesiąc, tuż po menstruacji. USG jest szczególnie ważne w przypadku kobiet młodych (do 40 roku życia), gdyż w ich piersiach przeważa tkanka gruczołowa. Około 45 roku życia tkanka gruczołowa zaczyna zanikać, a w jej miejsce wchodzi tkanka tłuszczowa. Tę pierwszą lepiej bada się ultrasonografem, drugą natomiast – mammografem.

Zaleca się, by profilaktyczne USG wykonywać raz w roku. W przypadku odczuwania nietypowego bólu w piersiach należy niezwłocznie udać się do lekarza, który z pewnością wykona USG. Zaletą badania ultrasonografem jest to, że – w przeciwieństwie do mammografii – można je wielokrotnie powtarzać.

USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania, warto jednak ustalić z lekarzem konkretną datę badania uwzględniającą cykl menstruacyjny. Większość lekarzy zaleca, by badanie przeprowadzić tuż po miesiączce – w drugiej fazie cyklu piersi są obrzmiałe, co znacznie utrudnia badanie. Pamiętajmy, że to od nas zależy, czy w przyszłości będziemy zdrowe. Profilaktyczne badania nie są ani czasochłonne, ani drogie – tym bardziej, że większość z nich jest w pełni refundowana. Wczesne stadium zmian nowotworowych jest w pełni uleczalne, jednak niewiele kobiet trafia wówczas w ręce lekarzy. Większość kobiet w Polsce sama wykrywa złośliwe zmiany, to jednak oznacza, że są one niepokojąco duże – a przecież wraz ze wzrostem guza, szanse na pełne zdrowie maleją.

Idąc na badania USG zabierzmy ze sobą wyniki badań poprzednich – to pozwoli lekarzowi wychwycić pojawiające się zmiany.

Pamiętajmy, że od momentu pojawienia się guza, do czasu, w którym osiąga on średnicę centymetra, mijają zwykle dwa lata. Jeśli w tym czasie udamy się na USG lub mammografię to szanse na powrót do zdrowia będą naprawdę duże.