SIS, czyli Sonohisterografia

Sonohisterografia to bezpieczna, wysoce skuteczna metoda diagnostyczna, stosowana w celu rozpoznania  wad rozwojowych macicy oraz jajowodów. Badanie polega na podaniu do jamy macicy środka kontrastowego – jest to niewielka ilość soli fizjologicznej. Wszystko odbywa się pod kontrolą USG. Kontrast pozwala na ocenę zewnętrznych i wewnętrznych konturów macicy oraz ocenę drożności jajowodów, dzięki czemu jest niezwykle przydatny w diagnostyce i leczeniu niepłodności.

W trakcie badania, które zwykle zajmuje około 20 minut, lekarz szczegółowo ocenia jamę macicy, diagnozując ewentualne zmiany rozwojowe. Następnie ocenia drożność jajowodów.
Badanie nie wymaga znieczulenia i jest o wiele lepiej tolerowane niż klasyczne badanie HSG. Pacjentka nie wymaga po nim hospitalizacji.

Kiedy wykonuje się SIS?

To pytanie wymaga potrójnej odpowiedzi:

  1. SIS to badanie wykonywane przede wszystkim w diagnostyce niepłodności i diagnostyce patologii endometrium (błony śluzowej) macicy.
  2. Badanie wykonuje się na zlecenie lekarza.
  3. Badanie wykonuje się na początku cyklu: po menstruacji, ale przed owulacją.

Jaka jest różnica pomiędzy SIS a HSG?

HSG to skrót od histerosalpingografii. Badanie polega na wprowadzeniu do jamy macicy środka kontrastowego, który uwidacznia się pod wpływem promieni rentgenowskich. Lekarz zakłada pacjentce wzierniki pochwowe i specjalnym aparatem wprowadza środek kontrastowy. Środek silnie pochłania promienie rentgenowskie, dzięki czemu zarys narządów staje się dokładnie widoczny.

Badanie HSG odbywa się w znieczuleniu, dobranym do indywidualnych potrzeb pacjentki. Jeśli pacjentka jest w pełni zdrowa to badanie jest praktycznie bezbolesne – problem pojawia się w przypadku braku drożności jajników. Wówczas ciśnienie podanego kontrastu wzrasta (kontrast próbuje przedostać się przez jajowody), a pacjentka może odczuwać ból.

Badanie ma taki sam cel i wskazania jak sonohisterografia.
Ze względu na małą inwazyjną i wysoką skuteczność SIS stosowanie HSG jest coraz rzadsze.

Pamiętajmy, że strach przed badaniem wynika zazwyczaj z naszej niewiedzy. Jeśli będziemy dobrze przygotowane -  zarówno pod względem psychicznym jak i fizycznym – to żadne badanie nie będzie dla nas problemem. Tym bardziej, że 20 minut spędzone w gabinecie lekarskim może być olbrzymim krokiem na drodze starania o dziecko.